KDE • Community • Announcements
Przekaż pieniądze (Dlaczego?)
paypal

KDE wydało Plazmę 5.2

Dostępne również w:

English | Català | Français | Galician | Nederlands | Polski | Português | Português brasileiro | Svenska | Українська

Wtorek, 27 stycznia 2015. Dzisiaj KDE wydaje Plazmę 5.2. Wydanie to dodaje kilka nowych składników, kilka nowych możliwości i naprawia wiele błędów.

Plazma 5.2

Nowe składniki

Ustawienia dla dwóch monitorów
Ustawienia dla dwóch monitorów KEkran

W tym wydaniu Plazmy pojawia się kilka nowych składników uzupełniających możliwości twojego pulpitu:

BlueDevil: zestaw składników pulpitu do zarządzania urządzeniami Bluetooth. Moduł ustawi twoją mysz, klawiaturę, wysyłanie i odbieranie plików, a także umożliwi przeglądanie zawartości urządzeń.

KSSHAskPass: jeśli używasz komputerów przy użyciu kluczy ssh i klucze te mają hasła, to moduł ten dostarczy graficznego interfejsu do wprowadzania tych haseł.

Muon: wgrywaj i zarządzaj oprogramowaniem i innymi dodatkami dla twojego komputera.

Ustawienia wystroju logowania (SDDM): SDDM jest od teraz domyślnym programem do zarządzania logowaniem do Plazmy i umożliwia ustawienie swojego wyglądu.

KEkran: ma swoje pierwsze wydanie przy okazji wydania Plazmy 5. Jest to moduł Ustawień Systemowych do dopasowywania obsługi wielu monitorów.

Wygląd aplikacji GTK: ten nowy moduł umożliwia ustawianie wyglądu aplikacji dla Gnome.

KDecoration: ta nowa biblioteka ułatwia tworzenie wystrojów dla KWin, programu do zarządzania oknami Plazmy. Zawiera znaczące ulepszenia w zarządzaniu pamięcią, jest wydajniejsza i stabilniejsza. Jeśli brakuje ci jakichś możliwości, to się nie martw, bo wrócą wraz z wydaniem Plazmy 5.3.

Inne zmiany

Wycofywanie zmian w układzie pulpitu Plazmy

Cofanie zmian na pulpicie
Wycofywanie zmian w układzie pulpitu

Mądrzejsze sortowanie wyników w KRunner, naciśnij Alt-spacja, aby móc łatwo przeszukiwać twój komputer

Mądre sortowanie w KRunner
Mądre sortowanie w KRunner

Wystroje okien Bryzy nadają twojemu pulpitowi nowy wygląd i od teraz są ustawione domyślnie.

Nowa wystrój okien Bryzy
Nowa wystrój okien Bryzy

Artyści z grupy oprawy graficznej ciężko pracowali nad wieloma nowymi Ikonami Bryzy

Nowa wystrój okien Bryzy
Więcej ikon Bryzy

Dodano nowy, biały zestaw wskaźników dla Bryzy.

Nowe elementy interfejsu plazmy: 15 puzzli, przeglądarka sieciowa, pokaż pulpit

Plazmoid przeglądarki sieciowej
Plazmoid przeglądarki sieciowej

Sterowanie odtwarzaczem muzyki w KRunner, naciśnij Alt-Spacja i wpisz "next", aby zmienić utwór

Alternatywne menu aplikacji Kicker ma możliwość wgrywania aplikacji z menu i umożliwia jego edytowanie.

Nasze wyszukiwanie na pulpicie Baloo zostało poddane optymalizacją pod kątem szybszego uruchamiania. Od teraz wykorzystuje 2-3x mniej procesora przy swoim uruchamianiu. Przetwarzanie składni zapytań obsługuje właściwości "type" / "kind", więc możesz wpisać "kind:Audio" w krunner, aby odfiltrować wyniki związane z muzyką.

W blokowaniu ekranu ulepszyliśmy integrację z logind, aby upewnić się, że ekran jest właściwie zablokowany przed uśpieniem. Tło ekranu logowania można ustawić. Wewnętrznie wykorzystywane są części protokołu Wayland, który jest przyszłością pulpitu Linux .

Ulepszono obsługę wielu monitorów. Kod wykrywający wiele monitorów został przystosowany do bezpośredniego wykorzystywania rozszerzenia XRandR, zostało naprawionych wiele błędów związanych z jego używaniem.

Domyślne aplikacje na panelu Kickoff zostały uaktualnione tak, aby zawierały także Komunikator Internetowy, Kontact oraz Kate.

Wszyscy cieszymy się z powrotu możliwości włączania/wyłączania gładzika dla laptopów.

Bryza ustawi pasujący wystrój GTK przy pierwszym logowaniu.

W modułach Plazmy razem naprawiono ponad 300 błędów.

Pełny dziennik zmian modułów Plazmy 5.2

Obrazy live

Najłatwiejszym sposobem na jego wypróbowanie jest uruchomienie go z pamięci wymiennej USB. Obrazy, które używają bety Plazmy 5.2 są dostępne dla wersji rozwojowych Kubuntu Vivid Beta oraz Fedora 21 remix. Spodziewamy się, że w zbliżających się miesiącach Plazma 5 zostanie wybrana jako domyślny pulpit przez wiodące dystrybucje.

Pobieranie pakietów

Dystrybucje stworzyły, lub są w trakcie tworzenia pakietów, wymienionych na naszej stronie wiki.

Pobieranie źródeł

Plazmę 5 można wgrać bezpośrednio ze źródła. Wiki społeczności KDE zawiera instrukcje kompilacji. Zauważ, że Plazma 5 nie może współistnieć z Plazmą 4.x w tym samym obszarze, więc będzie trzeba usunąć poprzednie wersje lub wgrać do osobnego prefiksa.

Informacja zwrotna

Najświeższe wieści możesz przeczytać na Facebook , Twitter lub Google+. Na stronach tych możesz także wyrazić własną opinię.

Porozmawiać na temat Plazmy 5 możesz na Forach KDE dla Plazmy 5.

Informacje zwrotne można przekazywać bezpośrednio do programistów poprzez kanał IRC #Plasma, listę dyskusyjną Plasma-devel lub zgłoszenie problemów na bugzilla. Jeśli lubisz to co robi zespół, daj im o tym znać!

Twoja informacja zwrotna ma dla nas wielkie znaczenie.

Wspieranie KDE

KDE jest społecznością Wolnego Oprogramowania, która istnieje i powiększa się tylko dzięki pomocy wielu wolontariuszy, którzy ofiarują swój czas i wysiłek. KDE zawsze szuka nowych wolontariuszy i współtwórców, czy to do pomocy przy kodowaniu, naprawianiu lub zgłaszaniu błędów, pisaniu dokumentacji, tłumaczeń, promocji, pieniędzy, itp. Każdy rodzaj ofiary zostanie wielce doceniony i chętnie przyjęty. Proszę przeczytajWspieranie strony KDE po dalsze informacje lub stań się wspierającym członkiem KDE e.V. poprzez naszą nową inicjatywę Join the Game.

O KDE

KDE jest międzynarodowym zespołem, który tworzy darmowe i wolne oprogramowanie dla obliczeń biurkowych i przenośnych. Wśród produktów KDE wyróżnić można nowoczesne systemy biurkowe dla platform Linuksa i UNIKSA, całościowe rozwiązania pracy biurowej wraz z rozwiązaniami do pracy grupowej oraz setki tytułów oprogramowania w wielu kategoriach, włączając w to aplikacje internetowe i sieciowe, multimedia, rozrywkę, edukację, grafikę i rozwój oprogramowania. Oprogramowanie KDE jest tłumaczone na więcej niż 60 języków i jest opracowywane z przestrzeganiem zasad łatwego użycia i nowoczesnego dostępu. W pełni funkcjonalne aplikacje KDE działają natywnie na Linuksie, BSD, Solarisie, Windowsie i Mac OS X.


Uwagi o znakach towarowych. Logo KDE® i K Desktop Environment® są zarejestrowanymi przez KDE e.V., znakami towarowymi. Linux jest zarejestrowanym znakiem towarowym Linusa Torvaldsa. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group w Stanach Zjednoczonych i innych państwach. Wszystkie inne znaki towarowe i prawa autorskie odniesione w tym ogłoszeniu są własnością ich odpowiednich właścicieli.


Kontakty prasowe

For more information send us an email:
press@kde.org

Globalne odnośniki nawigacji