KDE • Community • Announcements
ДОПОМОГТИ (Чому?)
paypal

KDE випущено тестовий варіант (Beta) наступного покоління Робочих просторів Плазми

Також перекладено такими мовами:

English | Català | Español | Eesti | Galician | Nederlands | Polski | Português | Português brasileiro | Svenska | Українська

Plasma Next

14 травня 2014 року. Сьогодні KDE випущено першу тестову версію наступного покоління робочих просторів Плазми. Команда розробників Плазми запрошує широку спільноту користувачів вільного програмного забезпечення до тестування цього випуску та надсилання відгуків. Plasma Next побудовано з використанням QML на основі графічного стеку з повним апаратним прискоренням. Основою середовища є Qt 5, QtQuick 2 та підпрограми побудови сцен OpenGL(-ES). У Plasma Next забезпечено роботу основного стільничного середовища, яке є простим та звичним для типових користувачів поточної версії робочих просторів KDE, альтернативних середовищ з відкритим кодом та закритих операційних систем. Докладніший опис наступного випуску Plasma Next можна знайти у оголошенні щодо випуску початкової версії. Остаточний випуск Plasma Next заплановано на початок липня.

Основні зміни

Кнопка меню Kicker у Plasma Next

З часу випуску першої тестової версії було внесено багато змін. Багато з них є незначними, але важливими виправленнями вад, пов’язаних із стабільністю та швидкодією. Втім, можна відзначити і помітніші зміни. Наприклад, впроваджено віджет меню програм, який є замінником початкової версії, «Homerun Kicker», яка була частиною пакунка homerun. Докладніше про це у нещодавньому записі у блозі щодо Homerun. Homerun є доволі популярною оболонкою, деякі з дистрибутивів вже використали її як типову.

Вперше команда KDE постачає середовище з власним шрифтом. Шрифт Oxygen було розроблено з врахуванням вимог системи показу шрифтів FreeType, він має добрий вигляд в усіх графічних інтерфейсах, стільничних середовищах і на усіх пристроях.


Готове до тестування, але не для щоденної роботи

Годинник і календар у Plasma Next

У цьому тестовому випуску ви можете ознайомитися з роботою нової версії стільниці Плазми. Ця версія виникла на основі еволюції відомих парадигм середовищ для стаціонарних та мобільних комп’ютерів. У Plasma Next збережено наявні принципи роботи і паралельно впроваджено візуальні та інтерактивні поліпшення. З багатьма з них можна ознайомитися за допомогою цієї технологічної демонстрації, робота над іншими все ще триває. Робочі простори, які буде оптимізовано для інших пристроїв, буде випущено пізніше.

Оскільки цей випуск є тестовим, ним навряд чи можна користуватися на постійній основі. Його призначено для тестування та роботи над відгуками користувачів. Ця робота має сприяти тому, щоб перший стабільний випуск Plasma Next у липні був зручним для усіх і заклав стабільну основу для наступних випусків. Plasma Next призначено для звичайних користувачів, але його можливості все ще не на рівні останніх випусків серії 4.x. Паритет у можливостях буде відновлено згодом. Основною метою розробників зараз є забезпечення роботи основних можливостей стільниці, а не спроби портувати усі можливості попередніх версій до нових робочих просторів. Набір можливостей Plasma Next є достатнім для більшості користувачів. Втім, ви зможете помітити відсутність деяких важливих для вас кнопочок або чогось подібного. Причиною не є те, що команда розробників Плазми хоче позбавити вас якихось можливостей, просто роботу над середовищем все ще не завершено. Звичайно ж, ми будемо раді будь-якій допомозі у відновленні початкового набору можливостей Плазми у цій новій версії.

Відомі вади

Стабільність все ще не на достатньому рівні, тому рівні, якого б бажали розробників Plasma Next. Доволі значні зміни у наборі інструментів, на основі якого працює середовище, можуть призвести до нових аварій та проблем, які потребують часу для усування.

Швидкодія Plasma Next значною мірою залежить від обладнання та налаштувань програмного забезпечення та прийомів користування. Хоча потенціал з поліпшення швидкодії є значним, підлегла система бібліотек ще не повністю готова до впровадження змін. За певних сценаріїв Plasma Next демонструє чудову швидкодію, але інші призводять до виявлення недоліків. Ці недоліки можна і слід усувати, але здебільшого усунути їх можна лише за допомогою роботи над компонентами середовища Qt, Mesa та драйверами до обладнання. Знову ж таки, виправлення потребують часу, оскільки, наприклад, виправлення у Qt просто не буде випущено до часу випуску першої стабільної версії Plasma Next.

Показ віджетів є основною перевагою QML2, оскільки нова система надає змогу безпосереднього використання openGL, набагато точнішого позиціювання та інші можливості. У той самий час недостатня зрілість коду елементів керування Qt Quick, новітньої системи, яка замінила собою технологію Qt Widgets, якій уже понад 15 років, призводить до виникнення певних проблем, над усуванням яких ще слід попрацювати.

Дизайн ще не набув остаточного вигляду. Більшу частину роботи над темами ще не завершено: стан розробки у цьому тестовому випуску не відповідає остаточному випуску Plasma Next. Нижче наведено лише ескіз нового дизайну, над яким працює група з візуального проєктування. Остаточний варіант буде випущено, щойно розробники вважатимуть його готовим.

Поточний ескіз нового дизайну

Для розробників

Plasma Next побудовано на основі Qt 5. Перехід на нові бібліотеки з інтерфейсами повністю на основі QML призвів до використання нової системи побудови сцен та рушія роботи зі скриптами. Наслідком цього є значне поліпшення швидкодії та архітектурні переваги, зокрема можливість показу елементів стільниці на будь-якому доступному обладнанні для роботи з графікою.

Plasma Next — перша складна частину коду, що перейшла на використання KDE Frameworks 5, результату модульного поділу платформи для розробки KDE, який складається з простіших та незалежних одна від одної бібліотек.

Для користувачів

Користувачів, які тестуватимуть цей початковий тестовий випуск Плазми, зустріне поліпшений вигляд середовища. Нова тема Плазми Breeze дебютує у цьому випуску. Нова тема надає середовищу простіший та приємніший вигляд. Усування зайвих візуальних елементів та поліпшена контрастність надає Plasma Next помітну перевагу перед поточною версією стабільних робочих просторів Плазми. Деяку роботу виконано щодо удосконалення типових функціональних можливостей Плазми, зокрема роботи системного лотка, області сповіщень, параметрами засобу композиції та керування вікнами тощо. Хоча все здаватиметься знайомим, користувачі помітять сучасніший вигляд середовища.

Встановлення та надсилання відгуків

Найпростішим способом спробувати нове середовище є ISO Neon5, образ портативної системи з найостаннішими пакунками, зібраними безпосередньо з коду.

Частиною дистрибутивів створено або буде створено відповідні пакунки. Список доступних пакунків версії Beta 1 наведено на нашій сторінці нестабільних пакунків.

Отримання коду. Ви можете встановити Plasma Next безпосередньо з початкових кодів. У вікі спільноти KDE наведено відповідні настанови. Зауважте, що Plasma Next не можна встановити до тих самих каталогів, що і Плазму попередньої версії. Вам доведеться або вилучити попередні версії, або встановити нову версію до іншого каталогу.

Відгуки можна надати за допомогою каналу IRC #Plasma, списку листування plasma-devel або системи стеження за вадами. Також Plasma Next можна обговорити на форумі KDE. Ми будемо дуже вдячні за ваші відгуки. Якщо вам сподобаються результати, дайте нам про це знати!

Підтримка KDE

KDE — спільнота з розробки вільного програмного забезпечення, яка розвивається лише завдяки допомозі багатьох добровольців, які працюють у вільний від інших занять час. KDE завжди шукає нових учасників, які можуть допомогти розробці, виправленні і сповіщенні про вади, створенні документації, перекладі, просуванні, фінансуванні тощо. Будь-який внесок буде з вдячністю сприйнято спільнотою. Будь ласка, ознайомтеся зі сторінкою підтримки KDE, щоб дізнатися більше, або станьте спонсором KDE e.V. за допомогою нашої ініціативи Join the Game.

Про KDE

KDE є міжнародною технологічною командою, яка створює вільне програмне забезпечення для звичайних і портативних комп’ютерів. Серед продуктів KDE сучасна стільнична система для платформ Linux і UNIX, повноцінні офісний комплекс програм і комплекс програм для групової роботи та сотень програм у багатьох категоріях, зокрема інтернет- і веб-програм, мультимедійних, розважальних, освітніх програм та програм для роботи з графікою і розробки програмного забезпечення. Крім того, програмне забезпечення KDE перекладено більш, ніж 60 мовами, його створено з врахуванням простоти у користуванні і сучасних принципів доступності. Повноцінними програмами KDE можна користуватися у Linux, BSD, Solaris, Windows і macOS.


Зауваження щодо товарних знаків. KDE® і логотип K Desktop Environment® є зареєстрованими торговими марками KDE e.V. Linux є зареєстрованою торговою маркою Linus Torvalds (Лінуса Торвальдса). UNIX є зареєстрованою торговою маркою The Open Group у США та інших країнах. Всі згадані у цьому оголошенні щодо випуску торгові марки і авторські права належать їх законним власникам.


Контакти для преси

Щоб дізнатися більше, надішліть нам повідомлення електронною поштою:
press@kde.org

Загальні навігаційні посилання