KDE • Community • Announcements
Przekaż pieniądze (Dlaczego?)
paypal

KDE wydało pierwszą betę nowej generacji Przestrzeni Roboczych Plazmy

Dostępne również w:

English | Català | Español | Eesti | Galician | Nederlands | Polski | Português | Português brasileiro | Svenska | Українська

Plazma Next

14 maj 2014. Dzisiaj KDE wydało pierwszą wersję beta Przestrzeni Roboczych Plazmy następnej generacji. Zespół Plazmy chciałby poprosić szerszą społeczność Wolnego Oprogramowania, aby wypróbowała to wydanie i opisała swoje wrażenia z tego. Plazma Next jest budowana przy użyciu QML i działa na w pełni przyspieszonym sprzętowo stosie graficznym używając Qt 5, QtQuick 2 oraz sceny graficznej OpenGL(-ES). Używając Plazmy Next ma się odczucia podobne jak w przypadku podstawowej pracy biurowej, które są łatwe i znane obecnym użytkownikom przestrzeni roboczych KDE lub alternatywnego Wolnego Oprogramowania lub rozwiązań własnościowych. Więcej szczegółów o nadchodzącym wydaniu Plazmy Next można znaleźć w ogłoszeniu alfy release announcement.Wydanie Plazmy Next planuje się wydać we wczesnym czerwcu.

Główne zmiany

Menu Kicker w Plazma Next

Od czasu alfy, poczyniono wiele zmian. Wiele z nich jest oczywiście małymi, lecz ważnymi poprawkami stabilności, wydajności i błędów, lecz znalazły się także większe zmiany. Na przykład, wprowadzanie nowego elementu interfejsu menu aplikacji, co pierwotnie jest ponowną implementacją tego co zadebiutowało jako 'Homerun Kicker' z pakietu homerun. Zajrzyj do tego świeżego blogu o Homerun. Homerun okazał się być bardzo popularnym, z niektórymi dystrybucjami wybierającymi go jako swój domyślny.

Po raz pierwszy KDE wydało swoją własną czcionkę. Czcionka Tlenu została zoptymalizowana dla systemu wyświetlania czcionek FreeType i dziala dobrze we wszystkich układach sterowania użytkownika, pulpiach i urządzeniach.


Gotowy na próby, nie do używania

Zegar i kalendarz w Plazma Next

Przestrzeń robocza przedstawiona w tym wstępnym wydaniu jest Pulpitem Plazmy. Przestawia ona ewolucję znanych paradygmatów z rozwiązań dla komputerów biurkowych jak i laptopów. Plazma Next zachowuje obecny przepływ pracy, dostarczając przy tym przyrostowych ulepszeń w wyglądzie i oddziaływaniu. Wiele z nich można zobaczyć w tym przeglądzie technologi, nad innymi nadal trwają prace. Przestrzenie robocze przystosowane dla innych urządzeń będą dostępne w przyszłych wydaniach.

To wydanie, jako wydanie Beta, nie jest odpowiednie do codziennego użytku. Jest ono przeznaczone jako podstawa do prób i gromadzenia uwag na temat odczuć, tak aby wstępne wydanie stabilne Plazmy Next w czerwcu było miękkim lądowanie dla wszystkich nim dotkniętych i aby wytworzyło stabilne podłoże dla przyszłych odsłon. Plazma Next jest przeznaczona dla użytkowników końcowych, lecz nie zapewni zgodności cech na takim poziomie co wydania 4.x, co stanie się dopiero w nadchodzących wydaniach. Zespół skupia się najpierw na kluczowych cechach, zamiast rozdrabniać się nad przeniesieniem każdej pojedynczej cechy do nowych przestrzeni roboczych. Zestaw cech przedstawiony w Plazma Next wystarczy większości użytkownikom, choć niektórym może brakować przycisku tu i tam. Nie oznacza to, że zespół Plazmy ma zamiar usuwać cechy, a tylko że nie wszystko zostało jeszcze zrobione. Oczywiście zachęcamy każdego do pomagania w zapewnieniu pierwotnego zestawu cech, a nawet więcej, w Plazmie.

Znane usterki

Stabilność jeszcze nie jest na poziomie zadowalającym programistów Plazma Next. Wraz z istotnym zestawem narzędzi pod maską pojawiły się także ekscytujące nowe awarie i usterki, na których naprawienie potrzeba czasu.

Wydajność Plazmy Next jest ściśle zależna od posiadanego sprzętu, oprogramowania i wzorców ich używania. Przy posiadaniu dużego potencjału, należy poświęcić trochę czasu na jego wykorzystanie, a obecny stos nie jest jeszcze całkowicie na to gotowy. W niektórych przypadkach, Plazma Next będzie odznaczał się wysoką wydajnością do jakiej jest zdolna - podczas gdy w innych,'nbędzie kuleć ze względu na rozmaite niedomagania. Jednak te niedomagania zostaną rozpracowane, wiele zależy od składników takich jak Qt, Mesa i sterowników sprzętu z niższego stosu. Ponownie, będzie to wymagało czasu, jako iż poprawki do Qt wykonane teraz nie trafią do pierwszych odsłon Plazmy Next.

Polerowanie jest główną zaletą QML2 jako iż w sposób niezauważalny umożliwia korzystanie z openGL, bardziej precyzyjne pozycjonowanie i wiele innych możliwości. W tym samym czasie niedojrzałość elementów sterowania Qt Quick , nowego następcy ponad 15 letnich elementów interfejsu Qt Widgets , wprowadza ostre krawędzie, które trzeba będzie zaokrąglić.

Wystrój jeszcze nie jest ukończony. Dużo pracy nad wystrojem jeszcze nie została wdrożona i poziom wystroju obecny w tej becie nie jest przedstawicielem dla pierwszej odsłony Plazmy Next . Poniżej zamieszczamy migawkę nowego wystroju, nad którym pracuje Grupa od Wyglądu i który zostanie wydany po jego ukończeniu.

Obecny szkic nowego wystroju

Dla programistów

Plazma Next buduje się na Qt 5. Z tym przejściem , wszystkie układy sterowania oparte na QML—na wyłącznie których zbudowana jest Plazma—będzie używać nowego silnika sceny graficznej i skryptów, co przyniesie wiele wzrostów wydajności, a także korzyści architektonicznych, takich jak możliwość wyświetlania przy użyciu dostępnego sprzętu do grafiki.

Plazma Next jest pierwszym złożonym podłożem do pisania kodu w drodze do Szkieletów KDE 5, które są modularną ewolucją platformy programistycznej KDE do szczuplejszych, mniej zależnych bibliotek.

Dla użytkowników

Użytkownicy próbujący to wstępne wydanie Plazmy są witani wyglądem lepszym dla oka. Nowy wystrój Plazmy Bryza debiutuje w tym wstępnym wydaniu schludnym wyglądem. Mniej wizualnego mętliku i ulepszony kontrast czynią Plazmę Next zauważalnym ulepszeniem względem bieżących stabilnych przestrzeni roboczych Plazmy. Doszlifowano domyślną funkcjonalność Plazmy, taką jak obszar tacki systemowej, powiadomienia, ustawienia dla kompozytora i zarządzania okien oraz więcej. W odczuciu jest to coś znajomego, lecz użytkownicy będą widzieli nowoczesną przestrzeń roboczą.

Wgrywanie i opowiadanie o odczuciach

Najłatwiejszym sposobem na wypróbowanie jestNeon5 ISO, obraz systemu operacyjnego typu "live" uaktualniony do najnowszych budowań prosto ze źródła

Niektóre z dystrybucji stworzyły, lub są w trakcie tworzenia pakietów; celem przeglądu pakietów Beta 1, zajrzyj na naszą stronę wiki niestabilnych pakietów

Pobranie źródła. Plazmę Next można wgrać bezpośrednio ze źródła. Wiki społeczności KDE zawiera instrukcje. Zauważ, że Plazma Next nie może współistnieć z Plazmą 1 w tym samym obszarze, więc będzie trzeba usunąć poprzednie wersje lub wgrać do osobnego prefiksa.

Wrażenia z uruchomienia można przekazać na kanale IRC #Plasma, liście dyskusyjnejPlasma-devel lub poprzez zgłaszanie usterek przez bugzilla. O Plazmie Next rozmawia się także na forach KDE . Twoje odczucia są witane z otwartymi rękoma. Jeśli lubisz to co nasz zespół robi, to proszę dać nam o tym znać!

Wspieranie KDE

KDE jest społecznością Wolnego Oprogramowania, która istnieje i powiększa się tylko dzięki pomocy wielu wolontariuszy, którzy ofiarują swój czas i wysiłek. KDE zawsze szuka nowych wolontariuszy i współtwórców, czy to do pomocy przy kodowaniu, naprawianiu lub zgłaszaniu błędów, pisaniu dokumentacji, tłumaczeń, promocji, pieniędzy, itp. Każdy rodzaj ofiary zostanie wielce doceniony i chętnie przyjęty. Proszę przeczytajWspieranie strony KDE po dalsze informacje lub stań się wspierającym członkiem KDE e.V. poprzez naszą nową inicjatywę Join the Game.

O KDE

KDE is an international technology team that creates free and open source software for desktop and portable computing. Among KDE's products are a modern desktop system for Linux and UNIX platforms, comprehensive office productivity and groupware suites and hundreds of software titles in many categories including Internet and web applications, multimedia, entertainment, educational, graphics and software development. KDE software is translated into more than 60 languages and is built with ease of use and modern accessibility principles in mind. KDE's full-featured applications run natively on Linux, BSD, Solaris, Windows and macOS.


Uwagi o znakach towarowych. Logo KDE® i K Desktop Environment® są zarejestrowanymi przez KDE e.V., znakami towarowymi. Linux jest zarejestrowanym znakiem towarowym Linusa Torvaldsa. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group w Stanach Zjednoczonych i innych państwach. Wszystkie inne znaki towarowe i prawa autorskie odniesione w tym ogłoszeniu są własnością ich odpowiednich właścicieli.


Kontakty prasowe

For more information send us an email:
press@kde.org

Globalne odnośniki nawigacji