KDE 4.0 izlaists
Friday, 11 January 2008
KDE projekts piedāvā ceturto nozīmīgo brīvās programmatūras darbvirsmas versiju
Ar šo ceturto nozīmīgo versiju KDE kopiena iezīmē KDE 4 ēras sākumu.
KDE kopiena ir priecīga paziņot tūlītēju KDE 4.0.0 pieejamību. Šis nozīmīgais laidiens iezīmē ne tikai ilga un intensīva izstrādes cikla beigas, kas novedis līdz KDE 4.0, bet arī jaunas KDE 4 ēras sākumu.
KDE 4 bibliotēkām ir veikti nozīmīgi uzlabojumi gandrīz visās jomās. Phonon multimediju bibliotēka piedāvā platformu neatkarīgu multimediju atbalstu visām KDE lietojumprogrammām, Solid aparatūras integrācijas bibliotēka ļauj mijiedarboties ar (noņemamām) ierīcēm daudz vienkāršāk, kā arī piedāvā rīkus elektroenerģijas taupīšanai.
KDE 4 darbvirsmai ir nākušas klāt dažas jaunas un nozīmīgas iespējas. Plasma darbvirsmas čaula piedāvā jaunu darbvirsmas saskarni, ieskaitot paneli, izvēlni un logdaļas (widgets) uz darba virsmas, kā arī ciparvadības paneļa (dashboard) funkciju. KWin - KDE logu pārvaldītājs tagad atbalsta daudz plašāku grafisko efektu klāstu, lai atvieglotu darbu ar logiem.
Arī ļoti daudzām KDE lietojumprogrammām ir veikti dažādi uzlabojumi. Vizuāli uzlabojumi, izmantojot vektorgrafikas attēlus, izmaiņas izmantojamajās bibliotēkās, lietotāja saskarnes uzlabojumi, jaunas iespējas, pat jaunas aplikācijas - viss, ko vien var iedomāties ir KDE 4.0. Okular, jaunais dokumentu skatītājs, un Dolphin, jaunais failu pārvaldnieks, ir tikai divas lietojumprogrammas, kas pielieto KDE 4.0 jaunās tehnoloģijas.
Oxygen mākslas darbu komanda nodrošina darbvirsmu ar svaiga gaisa vēsmu. Gandrīz visām lietotājam redzamajām KDE darbvirsmas daļām un lietojumprogrammām ir veikta reorganizācija. Skaistums un saskaņa ir Oxygen divi galvenie pamatjēdzieni.
Darbvirsma
- Plasma ir jauna darbvirsmas čaula. Plasma piedāvā paneli, izvēlni un citus intuitīvus veidus kā strādāt ar darba virsmu un lietojumprogrammām.
- Kwin, KDE logu pārvaldītājs tagad atbalsta plašas vizuālas iespējas. Aparatūras paātrināta grafikas attēlošana nodrošina vieglāku un vairāk intuitīvu darbu ar logiem.
- Oxygen ir jaunais KDE 4.0 izskats. Oxygen nodrošina saskaņotu, viegli uztveramu un skaistu lietotāja saskarni.
Lietojumprogrammas
- Konqueror ir sevi pierādījis KDE tīmekļa pārlūks. Konqueror ir mazs, labi integrēts, kā arī atbalsta jaunākos tīmekļa standartus kā CSS 3.
- Dolphin ir KDE jaunais failu pārvaldnieks. Dolphin ir izstrādāts domājot par lietojamību un ir viegli lietojams, bet spēcīgs rīks.
- Sistēmas iestatījumi, kontroles centra lietojumprogramma, ir piedzīvojusi jaunu lietotāja saskarni. Izmantojot KSysGuard sistēmas pārraugu, ir vienkārši novērot un kontrolēt sistēmas resursus un aktivitātes.
- Okular, KDE 4 dokumentu skatītājs, atbalsta daudz dažādus failu formātus. Okular ir viena no daudzām KDE 4 lietojumprogrammām, kas ir uzlabota sadarbībā ar OpenUsability projektu.
- Izglītojošās lietojumprogrammas ir starp pirmajām, kas tika pārnestas un izstrādātas izmantojot KDE 4 tehnoloģiju. Kalzium, grafiska ķīmisko elementu periodiskā tabula, un Marble pasaules globuss ir tikai divi no daudzajiem dārgumiem starp izglītojošajām lietojumprogrammām. Uzzini vairāk par izglītojošajām lietojumprogrammām vizuālajā ceļvedī.
- Ir uzlabotas daudzas KDE spēles, kā piemēram, KMines, mīnu meklēšanas spēle, un KPat, pasjansa spēle. Pateicoties vektorgrafikai un grafikas spējām, spēles ir padarītas vairāk neatkarīgas no ekrāna izšķirtspējas.
Bibliotēkas
- Phonon piedāvā lietojumprogrammām multimediju iespējas, kā audio un video atskaņošanu. Iekšēji Phonon izmanto dažādas bibliotēkas, kuras ir iespējams mainīt. Pēc noklusējuma KDE 4.0 izmantos Xine bibliotēku, kas piedāvā izcilu atbalstu dažādiem formātiem. Phonon arī ļauj lietotājam izvēlēties izejas iekārtas atkarībā no multimedija veida.
- Solid aparatūras integrācijas bibliotēka integrē gan nenoņemamās, gan noņemamās iekārtas KDE lietojumprogrammās. Tāpat Solid koordinē sistēmas enerģijas pārvaldības iespējas, vada tīkla savienojumus un Bluetooth iekārtu integrāciju. Iekšēji Solid kompinē HAL NetworkManager un Bluez bluetooth steku, bet šīs komponentes ir iespējams aizvietot, bez lietojumprogrammatūras izmaiņām, lai piedāvātu maksimālu pārnesamību.
- KHTML ir tīmekļa lapu renderēšanas dzinējs, ko izmanto Konqueror, KDE tīmekļa pārlūks. KHTML ir mazs, labi integrēts, kā arī atbalsta jaunākos tīmekļa standartus kā CSS 3. KHTML bija pirmais dzinējs, kas izgāja slaveno Acid 2 testu.
- ThreadWeaver bibliotēka, kas nāk kopā ar kdelibs, piedāvā augsta līmeņa saskarni, lai efektīvāk izmantotu vairākkodolu sistēmas, kā rezultātā KDE lietojumprogrammas darbojas vienveidīgāk un labāk izmanto pieejamos sistēmas resursus.
- Tā kā KDE 4.0 ir bāzēts uz Trolltech Qt 4 bibliotēkas, tad ir iespējams izmantot uzlabotas vizuālās iespējas un mazāku atmiņas apjomu. Kdelibs nodrošina ievērojamu Qt bibliotēku paplašinājumu, piedāvājot plašu augsta līmeņa funkcionalitāti un ērtumu izstrādātājam.
KDE TechBase ir zināšanu krātuve, kur ir iespējams atrast plašāku informāciju par KDE bibliotēkām.
Apskaties vizuālo ceļvedi...
KDE 4.0 vizuālais ceļvedis nodrošina ātru, dažādu jauno un uzlaboto KDE 4.0 tehnoloģiju, apskatu. Ilustrēts ar daudziem ekrānattēliem, tas Jums palīdzes iepazīt dažādas KDE 4.0 daļas un parādīs dažas no jaunajām un aizraujošajām tehnoloģijām un uzlabojumiem. Ir iespējams uzzināt par jaunajām darbvirsmas iespējam, kā arī par lietojumprogrammām kā sistēmas iestatījumi, Okular, dokumentu skatītājs, un Dolphin, failu pārvaldnieks. Ir iespējams uzzināt kā par izglītojošajām lietojumprogrammām, tā arī par spēlēm.
Izmēģini...
Tiem, kas ir ieinteresēti izmēģināt un darboties līdzi, vairāki distributīvi ir informējuši par pieejamām vai drīzumā pieejamām KDE 4.0 pakām. Pilns pašreizējais saraksts ir atrodams KDE 4.0 informācijas lapā, kur ir iespējams atrast arī norādes uz pirmkodu, informāciju par pirmkoda kompilēšanu, drošību un citiem jautājumiem.
Sekojoši distributīvi ir informējuši par KDE 4.0 paku vai Live CD pieejamību:
- Ir paredzēta KDE4-bāzēta distributīva Arklinux 2008.1 testa versijas iznākšana tuvākajā laikā. Stabilo versiju paredzēts izlaist 3 vai 4 nedēļu laikā.
- Fedora piedāvās KDE 4.0 Fedora 9 versijā, kas tiks izlaista šī gada aprīlī, ar pieejamām testa versijām sākot no 24. janvāra. KDE 4.0 pakas ir pieejamas pirms-alfa Rawhide repozitorijā.
- Gentoo Linux piedāvā KDE 4.0 vietnē http://kde.gentoo.org.
- Mandriva nodrošinās pakas versijai 2008.0, kā arī tiks veidots Live CD, kas būs bāzēts uz 2008.1 versijas.
- Ubuntu pakas ir iekļautas drīzumā iznākošajā "Hardy Heron" (8.04), kā arī ir piedāvā modernizāciju stabilajai "Gutsy Gibbon" (7.10) versijai. Lai izmēģinātu KDE 4.0, ir pieejams Live CD. Vairāk informācijas var atrast paziņojumā Ubuntu.org vietnē.
- openSUSE pakas ir pieejamas openSUSE 10.3 ( viena klišķa instalēšana) un openSUSE 10.2 versijām. Ir arī pieejama KDE Four Live CD versija. KDE 4.0 tiks iekļauts arī drīzumā iznākošajā openSUSE 11.0 versijā.
Par KDE 4
KDE 4.0 ir novatoriska brīvās programmatūras darbvirsma, kas sevī iekļauj daudzas lietojumprogrammas,
kā ikdienas izmantošanai, tā arī specifiskiem gadījumiem. Plasma ir jauna darbvirsmas čaula, kas ir
izstrādāta tieši priekš KDE 4 un piedāvā intuitīvu lietotāja saskarni, lai strādātu ar darbvirsmu un lietojumprogrammām.
Konqueror tīmekļa pārlūks integrē darbvirsmu ar vispasaules tīmekli. Dolphin failu pārvaldnieks,
Okular dokumentu skatītājs un sistēmas uzstādījumu kontroles centrs veido darbvirsmas pamata komplektu.
KDE ir veidots balstoties uz KDE bibliotēkām, kas nodrošina vieglu piekļuvu tīkla resursiem, izmantojot KIO, un
modernas vizuālas iespējas, izmantojot Qt3. Phonon un Solid, kas arī ir daļa no KDE bibliotēkām nodrošina multimediju un
labāku aparatūras integrāciju visām KDE lietojumprogrammām.
About KDE
KDE is an international technology team that creates free and open source software for desktop and portable computing. Among KDE's products are a modern desktop system for Linux and UNIX platforms, comprehensive office productivity and groupware suites and hundreds of software titles in many categories including Internet and web applications, multimedia, entertainment, educational, graphics and software development. KDE software is translated into more than 60 languages and is built with ease of use and modern accessibility principles in mind. KDE's full-featured applications run natively on Linux, BSD, Windows, Haiku, and macOS.
Trademark Notices.
KDE® and the K Desktop Environment® logo are registered trademarks of KDE e.V..
Linux is a registered trademark of Linus Torvalds. UNIX is a registered trademark of The Open Group in the United States and other countries.
All other trademarks and copyrights referred to in this announcement are the property of their respective owners.
Press Contacts
For more information send us an email: press@kde.org