Skip to content

Vydáno KDE 4.0

Friday, 11 January 2008


Projekt KDE vydává čtvrtou hlavní verzi moderního svobodného pracovního prostředí

Uvedením této verze vstupujeme do éry KDE 4.

Komunita KDE nadšeně oznamuje okamžitou dostupnost KDE 4.0.0. Toto významné vydání představuje jak konec dlouhého a intenzivního vývojového cyklu započatého pro KDE 4.0, tak začátek éry KDE 4.


Pracovní prostředí KDE 4.0

Knihovny KDE 4 zaznamenaly významná vylepšení téměř ve všech oblastech. Multimediální framework Phonon poskytuje všem aplikacím KDE podporu multimédií nezávislou na platformě, platforma Solid pro integraci hardwaru usnadňuje interakci s (výměnnými) zařízeními a poskytuje nástroje pro lepší správu napájení.

Pracovní prostředí KDE 4 získalo nové možnosti. Plasma nabízí nové rozhraní plochy včetně panelu, nabídky, widgetů na ploše a funkce dashboardu. KWin, správce oken KDE, nyní podporuje pokročilé grafické efekty, které zjednoduší práci s okny.

Vylepšily se také mnohé aplikace. Ať už jde o vyladění vzhledu díky vektorovým grafickým prvkům, změny v základních knihovnách, zdokonalení uživatelského rozhraní, nové vlastnosti či dokonce i nové aplikace - cokoliv vás napadne, KDE 4.0 to obsahuje. Nový prohlížeč dokumentů Okular a nový správce souborů Dolphin jsou jedny z mnoha aplikací využívajících nové technologie KDE 4.0.

Tým pro vzhled provzdušnil pracovní prostředí. Novou tvář získaly téměř všechny jeho viditelné součásti i aplikace. Krása a soudržnost jsou dva základní rysy Oxygenu.

Pracovní prostředí

Další informace o novém rozhraní pracovního prostředí KDE jsou dostupné v průvodci KDE 4.0.

Aplikace

Některé aplikace jsou podrobně představeny v průvodci KDE 4.0.

Správce souborů, Nastavení systému a Menu v akci

Knihovny

Stránky TechBase obsahují více informací o knihovnách KDE.

Nechte se provést…

Průvodce KDE 4.0 obsahuje zběžný přehled různých nových a vylepšených technologií KDE 4.0. Mnoho snímků obrazovky vás provede různými částmi KDE 4.0 a ukáže některé zajímavé technologie a vylepšení pro uživatele. Seznamte se s novými vlastnostmi pracovního prostředí a aplikacemi jako je Nastavení systému, prohlížeč dokumentů Okular a správce souborů Dolphin. Představeny jsou také vzdělávací aplikace a hry.

Vyzkoušejte si…

Několik distribucí nám oznámilo, že svým uživatelům poskytnou balíčky krátce po vydání KDE 4. Úplný a aktuální seznam lze najít na informační stránce KDE 4.0, kde také naleznete odkazy na zdrojový kód, informace o kompilaci, bezpečnosti a dalších záležitostech.

Následující distribuce nás upozornily na dostupnost balíčků pro KDE 4.0 nebo spustitelných Live CD:

O KDE 4

KDE 4.0 je novátorské pracovní prostředí obsahující mnoho aplikací pro každodenní použití i konkrétní účely vydávané pod svobodnou licencí. Plasma je nové rozhraní pracovního prostředí vyvinuté pro KDE 4. Poskytuje intuitivní rozhraní pro práci s desktopem a aplikacemi. Webový prohlížeč Konqueror integruje web do pracovního prostředí. Výbavu doplňuje správce souborů Dolphin, prohlížeč dokumentů Okular a ovládací centrum Nastavení systému.
KDE je založeno na knihovnách KDE, které poskytují jednoduchý přístup ke zdrojům na síti prostřednictvím platformy KIO a pokročilé možnosti vzhledu díky použití knihovny Qt4 firmy Trolltech. Phonon a Solid, které jsou také součástí knihoven KDE, přidávají multimediální rozhraní a lepší integraci hardwaru do všech aplikací KDE.

About KDE

KDE is an international technology team that creates free and open source software for desktop and portable computing. Among KDE's products are a modern desktop system for Linux and UNIX platforms, comprehensive office productivity and groupware suites and hundreds of software titles in many categories including Internet and web applications, multimedia, entertainment, educational, graphics and software development. KDE software is translated into more than 60 languages and is built with ease of use and modern accessibility principles in mind. KDE's full-featured applications run natively on Linux, BSD, Windows, Haiku, and macOS.


Trademark Notices.

KDE® and the K Desktop Environment® logo are registered trademarks of KDE e.V..
Linux is a registered trademark of Linus Torvalds. UNIX is a registered trademark of The Open Group in the United States and other countries.
All other trademarks and copyrights referred to in this announcement are the property of their respective owners.


Press Contacts

For more information send us an email: press@kde.org